Cesta

07.03.2010 22:23

 

 Každé ráno potkávám na cestě do práce muže, který stojí vždy na stejném místě a sleduje vlaky. Poprvé jsem si ho všimla v létě 2009. Nejdříve jsem si myslela, že je to náhoda, že jde okolo a jen se tam na chvíli zasnil. Jaké bylo ovšem mé překvapení, když jsem ho tam viděla i dny následující a bylo jedno, jestli jsem jela okolo v 9 nebo v 11 hodin. Prostě ON tam stál. Začala jsem ho pozorovat více a přemýšlet. Proč tam je? Proč má na sobě stále stejné oblečení? Proč není v práci? Co sleduje? Je to muž bez domova? Jaký je jeho osud? Co se mu honí hlavou, když sleduje vlaky, jak pod ním projíždějí? Chtěl by někam jet? Nebo vzpomíná na své cesty a křižovatky na nich?

To mě přimělo k zamyšlení nad životní cestou. Kolikrát někam směřujeme a cítíme, že to není ten správný směr? Kolikrát chceme změnit trasu a bojíme se, že ten vlak ze kterého bychom chtěli vystoupit je ten poslední a jiný už nepojede? Co když se ale díky tomu strachu opravdu nedostaneme tam, kam bychom měli dojet? Nebo spíše, co když se tam dostaneme, ale zbytečně díky strachu prožijeme více bolesti než by bylo nutné, kdybychom sebrali v sobě odvahu a nastoupili do vlaku, který jede …… neznámo kam. Protože jistotu, tu nemáme ani v jízdním řádu, natož v životě. Jediná jistota je ta, že se na svých cestách naučíme to, co se naučit máme a je jen na nás, jak moc dlouhá a strastiplná bude cesta, na které se učíme a jak krásná a slunečná bude pak ta, na které budeme sklízet ovoce z našich předešlých cest.

A jak jste na tom vy? Jste ve vlaku, který jede správným směrem? Nebo jste ve vlaku, kdy čekáte na další možnou zastávku k vystoupení? Nebo už tady ta zastávka byla, vy jste neměli odvahu vystoupit a říkáte si, že na další zastávce to už dokážete? Nebo jako ten muž jen stojíte a díváte se na vlaky, které čekají ve stanici, a potom koukáte za nimi, když odjedou?

Držím všem palce, ať jste ve vlacích, ve kterých chcete být, bez ohledu na setrvačnost nebo strach. A přeji příjemnou cestu na jízdě, kdy můžete svobodně dýchat, cítit vítr ve vlasech a úsměv na tváři. Prostě ŽÍT :o)

Objednávka

Vyplňte prosím níže uvedené údaje:

RECENZE   ZDE

inspirativní videa   zde